Kaksi Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön Etyjin tarkkailijaa on otettu kiinni Georgiassa lähellä Etelä-Ossetian rajaa. Georgian hallitus syytti tuoreeltaan eteläossetialaisia kapinallisia sieppauksesta.

Georgian sisäministeriön mukaan aseistautuneet eteläossetialaiset sotilaat ottivat tarkkailijat kiinni lähellä Adzvin kylää Etelä-Ossetian ja Georgian rajan tuntumassa. Etelä-Ossetian viranomaisten mukaan taas poliisi otti Etyjin tarkkailijat kiinni papereiden tarkistamisen ajaksi, mutta päästi heidät pian jatkamaan matkaansa.

Etyjin Georgian-operaation tiedottaja on vahvistanut, että tarkkailijat on päästetty vapaaksi. Etyj selvittää parhaillaan tapauksen yksityiskohtia.
Etyjillä on Georgiassa parikymmentä tarkkailijaa, joiden mandaatti päättyy helmikuussa, koska Venäjä asettui vastustamaan valtuutuksen jatkoaikaa. Etyjin puheenjohtajamaa Kreikka on neuvotellut Venäjän kanssa kompromissiratkaisuun pääsemiseksi.