Kriisinhallintatehtävissä palvelevien alimpia palkkoja korotettiin kuun alussa yleiskorotuksia enemmän. Aliupseeriliiton mukaan suunta on oikea, mutta korotuksia tarvittaisiin kautta linjan.
Puolustusministeri Jyri Häkämiehen (kok.) tiedotteen mukaan korotuksilla pyritään vastaamaan kriisinhallintatehtävien rekrytointihaasteisiin.
Vähimmäispalkka vaativuusluokassa 1 nousi tasan 2 000 euroon kuukaudessa. Aiemmin palkka oli 1 755 euroa kuussa. Korjauksia tehtiin myös vaativuusluokissa 2 ja 3. Yhteensä näissä tehtävissä palvelee yli 200 henkilöä.
Aliupseeriliiton puheenjohtaja Petteri Leino kertoo, että alimassa palkkaluokassa ylimääräinen korotus oli noin 200 euroa.
- Kun päälle tuli 2,2 prosentin yleiskorotus, päästiin noin 250 euron lisäykseen, hän selvitti.
Hänen mukaansa oli hävytöntä, että Suomesta kriisinhallintatehtäviin lähetettiin alle 2 000 euron kuukausipalkalla.
Leinon mukaan kriisinhallintatehtävissä palkkataso on jäänyt tällä vuosikymmenellä 15-20 prosenttia pienemmäksi kuin puolustusvoimissa.
Kriisinhallintehtävien palkoista on neuvoteltu erikseen vasta muutama vuosi.
Puolustusministeriön mukaan muutokset taloudelliset vaikutukset ovat 1.3 miljoonaa euroa. Loppusyksyn aikana on tarkoitus parantaa myös alan vakuutusturvaa.