"Seuraamme Suomessa käytävää keskustelua aktiivisesti ja hämmästyneenä. Joukon henki on hyvä", olivat suomalaisten rauhanturvaajien päällimmäiset tuntemukset torstaina Afganistanin Mazar-i-Sharifissa.
Harvinaiset terveiset välitti Maavoimien esikunnan kautta joukkojen vanhin upseeri.
Puolustusvoimat on pitänyt tiedottamisessa tiukkaa linjaa. Afganistanin joukkojen tiedotus on siirretty kokonaan Suomeen, eikä paikan päältä saa suoraan tietoa.
Rauhanturvaajaliiton tiedotuspäällikkö Kimmo Wirén oli viimeksi yhteydessä Afganistaniin alkuviikosta.
"Naureskelua ja olankohautuksia", kuvaa hän sotilaiden suhtautumista Suomessa vellovaan sopimuskohuun. Vaalien toisen kierroksen turvaamisesta noussut poliittinen mittelö ei juuri ole hätkähdyttänyt Afganistanissa.
"Kun sopimus loppuu, se loppuu. Ei siinä mitään sen ihmeempää", Wirén sanoo.
"Rauhanturvaajien kokemuksia kerätään, mutta niistä kerrotaan myöhemmin. Tässä vaiheessa voi sanoa, että mitään dramaattista ei ole tullut ilmi", sanoo Porin prikaatin esikuntapäällikkö Pekka Saariaho.
Puolustusvoimat ja Rauhanturvaajaliitto tyrmäävät väitteet, joiden mukaan Afganistaniin olisi lähetetty liian kokemattomia ja nuoria rauhanturvaajia, jotka olisivat halunneet kotiin väsymyksen takia.
Vaaleja turvaamaan lähetetyn rauhanturvaajien lisäjoukon neljän kuukauden sopimus päättyy lokakuun lopussa. Noin 80 rauhanturvaajaa palaa Suomeen 28. lokakuuta.
Jos vaalien toista kierrosta olisi haluttu turvata, olisi rauhanturvaajien ja Puolustusvoimien pitänyt solmia uudet sopimukset, kertoi Maavoimien esikunnan operatiivisen osaston päällikkö, eversti Jari Kallio keskiviikkona.
"Uuden sopimuskierroksen olisi voinut määrätä Maavoimien esikunta tai Puolustusvoimien johto. Yksittäisestä rauhanturvaajasta sitten riippuu, haluaako hän allekirjoittaa sopimuksen", Kallio täsmensi.
Afganistaniin jää lisäjoukkojen lähdettyä yli sata suomalaista rauhanturvaajaa. Seuraavan kerran miehitystä vaihdetaan ensi vuoden helmikuussa.