Naton KFOR-joukot ja Euroopan unionin poliisijoukot tukahduttivat serbien ja albaanien välisen yhteenoton Kosovon jaetussa kaupungissa Mitrovicassa. Pari tuhatta Kosovon albaania on osoittanut sunnuntaina mieltään serbien paikallisvaaleja vastaan kaupungin serbiosassa.
Nato, paikalliset mellakkapoliisit ja EU-poliisit ovat hajottaneet satojen ihmisten väkijoukon pari tuntia kestäneiden levottomuuksien aikana. Poliisi on myös estänyt uusia albaanien ja serbien välisiä yhteenottoja muun muassa kyynelkaasulla ja pippurikaasulla.
Kosovon serbit ovat käyneet vaaleja Serbian tukemana. Albaanit ovat vastustaneet kolmessa pohjoiskosovolaisessa kunnassa järjestettyjä serbien paikallisvaaleja, sillä heidän mielestään vaalit loukkaavat Kosovon itsemäärämisoikeutta.
Poliittiset jännitteet ovat säilyneet Pohjois-Kosovossa vahvoina, mutta vakavia kansallisuuksien välisiä yhteenottoja ei ole ollut hetkeen.