OIR-operaatioon (Operation Inherent Resolve) osallistuvat suomalaiset varusteineen on keskitetty suunnitelman mukaisesti Irakiin Erbilin koulutustukikohtaan heinäkuun viimeisen viikon aikana. Pääjoukko saapui toimialueelle 31.7.2015. Suomen osasto Irakissa (SOI) aloittaa operatiivisen toimintansa Irakissa ensi viikolla 47 henkilön vahvuisena.

Suomi osallistuu Yhdysvaltain johtaman koalitio-operaation (OIR) koulutustoimintaan Kurdistanin alueella. Suomalaisten tehtävänä on jalkaväkikoulutus Peshmerga- joukoille Pohjois-Irakissa. Koulutus toteutetaan kurssimuotoisena koulutuksena Peshmergan koulutustukikohdissa eri puolilla Kurdistania. Suunnitelman mukaisesti suomalaiset aloittavat koulutustoiminnan yhteistyössä norjalaisen kanssa ensi viikolla. Peshmerga-joukkojen koulutus toteutetaan vaiheittain siten, että kerrallaan koulutuksessa on noin komppanian vahvuinen joukko, jonka koulutus kestää noin kolme viikkoa.

Viime viikot koko Lähi-idän alueella on mitattu ennätyslämpötiloja. Suomalaisen pääjoukon saapuminen Erbiliin ja materiaalin vastaanotto osuivat kaikkein kuumimpaan ajanjaksoon. SOI:n henkilöstö vastaanotti, purki, inventoi ja pakkasi uudelleen tonneittain Suomesta lähetettyä materiaalia koulutustukikohtaan siirrettäväksi. Raskas fyysinen työ lähes 50 asteen lämpötilassa voi johtaa pahimmillaan hengenvaaralliseen lämpöhalvaukseen. Riittävän nestemäärän nauttimisella, ihon suojaamisella auringolta sekä työtä jaksottamalla ja lepäämällä ilmastoidussa tilassa kahden tunnin välein lämpötilan aiheuttamat ongelmat on suomalaisessa joukossa pystytty hallitsemaan.

Sekä päätukikohta Erbilissä että koulutustukikohdat ovat vielä osittain infrastruktuuriltaan keskeneräisiä, mutta toiminta niissä voidaan aloittaa. Erbilin koulutustukikohdassa majoitus- ja ruokailupalvelut ovat kansainvälisille kriisinhallintaoperaatioille asetettujen vaatimusten mukaisia ja tukikohdan muu infrastruktuuri valmistuu 2-3 viikon kuluessa. Peshmergan koulutustukikohdissa olosuhteet ovat vaatimattomammat. Suomalaisen osaston koulutushenkilöstö aloittaa toimintansa koulutustukikohdissa taistelumuonien varassa.

Koulutusoperaation vesihuolto on järjestetty ostamalla se kaupallisilta palveluntuottajilta. Päätukikohdassa Erbilissä paikallisen vesijohtoverkoston vettä voidaan käyttää peseytymiseen, mutta ei talousvetenä. Koulutustukikohdissa paikallisten vesijohtoverkostojen käyttäminen ei ole mahdollista epäpuhtauksien vuoksi edes peseytymiseen, vaan henkilökohtainen hygienia hoidetaan kenttäsuihku- menetelmällä. Sekä Erbilin päätukikohdan että koulutustukikohtien olosuhteita kehitetään ja parannetaan nopealla aikataululla yhteistyössä muiden kansainvälisten toimijoiden kanssa.

OIR-operaatioon (Operation Inherent Resolve) osallistuu yli 60 maata, mukaan lukien kaikki EU-maat sekä Pohjoismaat. Yhteistyötä koordinoi Yhdysvallat. Suomi osallistuu Irakin turvallisuusviranomaisten koulutukseen Pohjois-Irakissa enintään 50 sotilaan kouluttajaosastolla. Suomalainen osasto asetetaan tehtävään enintään 12 kuukauden määräajaksi alkaen täyden operatiivisen toimintavalmiuden saavuttamisesta. Koulutusoperaation tavoite on kehittää kurdien Peshmerga-joukkoja, jotka taistelevat Pohjois-Irakissa ISIS-järjestöä vastaan.

In the service of peace