Kongossa on tapahtunut rohkaisevaa edistymistä maan valmistautuessa ensi vuoden vaaleihin, mutta siellä ei ole tarpeeksi rauhanturvaajia varmistamaan vaalien sujuminen kertoi YK:n pääsihteeri Kofi Annan maanantaina.
Annan toisti pyyntönsä, jonka oli esittänyt muutama kuukausi sitten, että YK:n turvallisuusneuvosto lisäisi 2 500 miehellä rauhanturvaajien määrää, joka nykyisin on 16 700 miestä. Näillä joukoilla pystyttäisiin turvaamaan äänestyksen sujuminen vaaleissa Katangan alueella.
Tämä ehdotus tulee kohtaamaan kovaa vastustusta turvallisuusneuvoston jäsenissä mukaan lukien Yhdysvallat, joka on jo valmiiksi vaatinut leikkaaman operaation kuluja, jotka ovat YK:n suurimmat.Aikaisemmin tässä kuussa turvallisuusneuvosto äänesti siitä, että perustettaisiin väliaikaiset poliisijoukot Kongoon jotka voivat valvoa paikallisen poöiisin voimankäyttöä ja tukea paikallisen hallituksen vaalien turvallisuus suunnitelmaa. (USA today,HOW)

