Hyvää YK-paivää kaikille siellä Suomessa


Me valmistauduimme YK-paivään täällä Kabulissa suorittamalla tänään 23.10.2004 25 km:n DANCON marssin. Suorituksen rankkuutta lisäsi kuuma sää. Ilma oli aurinkoinen, taivas pilveltön ja lämpötila yli 25C. Kaikki matkaan lähteneet suomalaiset suoriutuivat maaliin, osa tosin muutamaa rakkoa rikkaampana.

Suuria juhlallisuuksia 24.10 päivänä ei meillä täällä valitettavasti ole, vaikka YK-mandaatilla täällä ollaankin.

Muistutuksena operaatioiden vaaratekijöistä sai eilen kaksi ranskalaista rauhanturvaajaa surmansa heidän autonsa suistuttua tieltä. Tänä aamuna oli muistohetki kunnianosoituksena menehtyneille palvelustovereille. Myös marssia ennen pidettiin minuutin hiljainen hetki.

Tiistaina räjähti pommi lähellä suomalaisten tukikohtaa Maimanassa. Tänään itsemurhaiskussa Kabulin keskustassa kuolleen itsensä räjäyttäneen lisäksi haavoittui ainakin kaksi rauhanturvaajaa ja neljä siviiliä.

Tilanne niin Afghanistanissa kuin monessa muussakin maassa on epävakaa ja rauhaton. Meitä rauhanturvaajia tarvitaan edelleen niin täällä kuin muualla kriisialueilla. Me jos kuka tiedämme olosuhteiden vaarallisuuden ja vaativuuden operaatioissa. Sinibarettiliitossa voimme muistella yhteisiä kokemuksia ja
verrata eri operaatioiden kokemuksia. Voimme myös kotona ja kaukana toiminnan kautta konkreettisesti auttaa rauhanturvatehtavissä olevia ja sieltä kotiutuvia.
Tuen tarve voi jatkua vielä pitkään kotiutumisen jälkeenkin.

Haluan näin tuoda terveiseni kaikille YK päivää 2004 juhliville entisille ja nykyisille rauhanturvaajille kuvan kera.

Heikki Pietilä
Vihreäbarettinen Suomen Sinibarettiliiton puheenjohtaja
yhteysupseeri
ISAF HQ
Kabul
Afghanistan

In the service of peace