SKJL:n (Suomalainen Kriisinhallintajoukko Libanonissa) pääjoukko lähti iltapäivällä 31.lokakuuta Porin lentoasemalta kohti Beirutia.
Paraateja ja puheita ei pidetty eikä saatesanoja lausuttu kuten 50 vuotta aiemmin Suezille lähdettäessä. Mediakaan ei ollut suuremmin kiinnostunut tapahtumasta.

132 rauhanturvaajaa, kymmenkunta huoltohenkilöstöön kuuluvaa ja kolme sotakoiraa (Rasta, Uke ja Nico) siirtyivät sankan lumipyryn saattelemina harvassa jonossa Finnairin Airbus A321 koneeseen odottelemaan lähtöä Beirutiin. Lentoajaksi oli arvioitu neljä tuntia ja kymmenen minuuttia. Vuorokauden vaihtuessa pitäisi pääjoukon henkilöstön saapua uuden tukikohtansa alueelle eteläisessä Libanonissa. Beirutin satamaan 25.10. saapuneet kriisinhallintajoukon ajoneuvot ja muu materiaali oli saatu jo kaikki siirrettyä uuteen tukikohtaan.

 

Iloisin ilmein läpi sankan lumipyryn Porin lentoaseman terminaalista kohti konetta. Oikealla lääkintämajuri Ilkka Mikkonen.

In the service of peace