Hölkkärin aikamatka vainovalkeista valokaapeliin
Vuoden 2007 ensimmäisen Hölkkäri-tapahtuman pitopaikaksi valikoitui Riihimäellä oleva Viestimuseo. Lauantaisena iltapäivänä reilu kymmenkunta hölkkäristiä kokoontuivat Viestimuseon ovenkahvaa vetelemään.
Kuva: Seppo Uro piti erittäin mielenkiintoisen puolitoistatuntisen esittelyn museosta ja tarinaa olisi riittänyt koko päiväksi.
Museon puolesta esittelijänä oli eversti evp. Seppo Uro. Rauhanturvatehtäviin hänellä on kosketuspintaa vierailtuaan eri operaatioissa viestitarkastajana toimiessaan. Uro kertoi kuulijakunnalleen viestinnän historiasta ja lähinnä sotajoukkojen viestivälineistä. Hauskan ja informatiivisen kierroksen aikana hämmästeltiin niin kyyhkysten käyttöä, niiden kouluttamista ja miksi urospulu on maalissa aikaisemmin kuin naispulu.
Mielenkiintoisin tarina kuultiin radiomiinasta. Jatkosodassa venäläiset laittoivat Viipuriin radiomiinoja. Niiden laukaisun estämiseksi suomalaiset soittivat radiossa oikeilla taajuuksilla kolme vuorokautta Säkkijärven polkkaa suomalaisten ihmetellessä miksi radiosta ei muuta kuulukaan.
Kuva: Radiomiinan laukaisimessa on ääniraudat,jotka reagoivat määrätyllä taajuudella lähetettyyn kolmisointuun räjäyttäen miinan.
Viestimuseossa oli tarjolla kokonainen huoneellinen rauhanturvatietoutta. Näyttelyn rakensivat pääsääntöisesti riihimäkeläiset rauhanturvatehtävissä palvelleet henkilöt.
Museokäynnin jälkeen hölkkäristit pitivät ruokailutauon, jonka jälkeen oli saunomisen vuoro. Riihimäen Seurahuoneen saunatila oli varattuna yhdistyksen käyttöön koko illaksi ja tarjosipa yhdistys kopan saunajuomaakin. Yö jatkui aamuun asti eri ravintoloiden ilmapiirejä tiedustellen.
Kuva: Saunalla päivän anti purettiin pieniin paloihin nielemisen helpottamiseksi.